Instrumenty etniczne – Natal

Instrumenty etniczne marki Natal to szeroka oferta obejmująca conga, bongosy oraz cajony. Każdy z typów tych instrumentów występuje w kilku odmianach oraz wielu wariacjach wykończenia, z których każdy wymagający muzyk znajdzie coś ciekawego dla siebie. Instrumenty etniczne Natala to nie tylko aktualna, szeroka oferta ale również bardzo bogata historia, która sięga lat ’60 ubiegłego wieku. Wszystko zaczęło się od tego, że wybitny brytyjski perkusista Alan Sharp nie mógł znaleźć swojego brzmienia i postanowił złożyć zestaw sam, były to właśnie bongosy, wykonane z włókna szklanego. Instrument Alana okazał się tak wysokiej jakości, że szybko zyskał uznanie wśród muzyków. Idąc dalej Sharp założył w 1965 roku firmę NATAL PERCUSSION COMPANY, która bardzo szybko zyskała światową sławę a na ich flagowym instrumencie z włókna szklanego grali artyści tacy jak Santana, T. Rex, Led Zeppelin, Fleetwood Mac, Deep Purple i The Rolling Stones.

Ofertę etniczną otwierają słynne bongosy wykonane z najwyższej jakości włókna szklanego czyli CLASSIC SERIES Bongos. Jest to instrument rozsławiony w latach ’60 oraz ’70 przez największych muzyków estradowych i studyjnych. Bongosy występują w rozmiarze 7″ & 8.5″, posiadają naciągi z naturalnej skóry oraz stalowe obręcze typu „Comfort Hoop”. Precyzyjne i stabilne strojenie zapewniają długie i solidne śruby stroikowe. Bongosy z linii CLASSIC SERIES pozostają wierne swojemu pierwowzorowi w najmniejszych szczegółach – korpusy wykonane są na postawie tej samej formy, nawet plakietka z logiem pozostaje zgodna z oryginałem sprzed ponad 50 lat. Do serii CLASSIC należą również conga występujące w rozmiarach 10″, 11″ oraz 12″ – posiadają wszystkie atrybuty flagowej serii. Conga oferowane są dodatkowo w limitowanych wykończeniach typu „Splatter”.

Kolejną linią są produkty z linii Fuego Series czyli instrumenty wykonane z drewna dębowego (Siam Oak). Występują w niej m.in. bongosy w rozmiarach 6″ & 7″. Mimo tego, że jest to seria przeznaczona dla początkujących oraz średnio-zaawansowanych, instrumenty te dzielą z serią CLASSIC naciągi z naturalnej skóry oraz obręcze „Comfort Hoop”. Wartym wspomnienia jest fakt, że korpusy Fuego Series wytwarzane są ręcznie za pomocą tradycyjnych technik. Conga Fuego Series oferowane są w parze 10″ & 11″ oraz posiadają w zestawie solidny statyw na podwójnych nogach.

Cajony Natala stanowią odrębną serię i występują w dwóch rozmiarach – standardowym oraz XL. Oba warianty posiadają pełną regulację sprężyn werblowych, stabilne nóżki, matowe/satynowe wykończenia oraz mnogość konfiguracji kolorystycznych. Model XL posiada dodatkowo antypoślizgową powierzchnię na górze instrumentu.